• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Tarihi

Erken Neopolitik çağdan beri önemli bir ada uygarlığı, Sakız ve Psara’nın ait olduğu kuzey Ege’nin boyunca gelişmektedir. Yerleşimciler en erken zamanlardan beri uygun ekolojik koşullardan etkilendiler ve yerleşim bugüne kadar devam etmiştir.

(İÖ 6000-2000) Neolitik ve Erken Tunç Çağının, Sakız adasının tarih öncesinin kültürel ve ekonomik yapılarının gelişim aşamaları boyunca geçtiği 4000 yıllık bir dönemin kanıtı, Sakız adasındaki birkaç yerdeki izlerden, Emporio ve Aghio Galas’taki sistematik kazılardan, ek olarak Sakız Adası’nın zengin geleneğinden elde edilmiştir.

Sadece, ilk yerleşimcilerin kim olduğu, hala çözülmemiş bir sorudur. Üç uyarlama vardır; ilk olanı, ilk yerleşimcilerin, Pelinaion, Kronos, Dotion, Larisson ve diğerleri gibi şimdiye kadar kalan yer isimlerinden ötürü, Pelasgianslarla (Antik Yunan Halklarından biri) ile ilgili olmasıdır.

İkinci uyarlamaya göre, İlk yerleşimcinin Dionysos veya Theseus ve Ariadne’nin oğlu, Girit’ten gelen Oinopion’du. Onun kızının ismi, güzel kız Chion’dan sonra, ada Chios (Sakız) ismini aldı.

Üçüncü bir uyarlama, tarihçi Isidoros tarafından dile getirildi, Chios’un, Fenikeliler’den geldiği ve Suriyeli dilinde mastiki ifade ettiğini söylemiştir.

Büyük olasılıkla Iyonlar’dan sonraki kolonilerin son kuşağı Euboia’lı Abanteslerdi. Gelenekler Amphiklos adındaki bir kralı işaret etmektedir, Sakız Adasına Delfili bir kahine karşılık ve dört kuşak sonra Kral Hektor önceki yerli halkı kovmuştur.

Mikenlilerin Emporio’ya göçlerinin yıkımı İyonya kolonileşmesinin başlangıcına rastlamakta olup bu olaylar büyük ihtimalle İyonyalı bir Sakız Adasının tarihini başlatan ırksal elemanların hakimiyetine yansımıştır.