• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Müzeleri

Sakız Adasının Arkeoloji müzesi Museiou caddesinde, rıhtımın yaklaşık 100m güneyindedir

Sakızın Bizans müzesi, adanın ana meydanında sağda yer alır, Vounaki olarak adlandırılır. Müzenin binası, eski Osmanlı camisidir.

Justiniani sarayı, Sakız kalesinin ana girişinde sağda küçük bir binadır. Ortaçağ’ın büyük bir dönemi esnasında adayı yöneten Justiniani’nin Genoan ailesinin eviydi. O şimdi, Orta Çağ’a özgü küçük bir müze olarak hizmet vermektedir.

Nea Moni müzesi. O, adanın ortasında, Karyes ve Avgonima köyünün arasında, Nea Moni manastırında yer almaktadır. Nea Moni, tüm Ege adalarında Orta Çağ’a özgü manastır mimarisinin en ünlü örneğidir.

Chios, denizcilik müzesi. Sakız Adası uzun yıllardan beri sahip olduğu güçlü denizciliği ile bilinmiştir.. Hatta şimdi dahi Sakız Adalılar Dünyanın en büyük filolarından biri olan Yunan ticaret filosunun çoğunun sahibidir.

Koreas Kütüphanesi ve Argenti Folklor Müzsesi, Koraes caddesinde şehir merkezinde, Katedralin yanında, Aplotaria caddesi yakınında aynı binada konumlanmıştır.

Aplotaria caddesi Sakız Adasının yüksek semt pazarıdır. Koraes Kütüphanesi Yunanistan’daki en eski ve en büyük kütüphanelerden biri olup şüphesiz görülmeye en değer yapıtıdır. Adamantios Koraes’in bazı kitaplarını görebilirsiniz, bunlardan bazıları Fransız İmparator Napolyon tarafından kendisine hediye edilmiştir.

Sakız Adasının Halk Sanat Galerisi şehir merkezinde 1, Andreas Syggros sokağında Vounaki meydanı olarak adlandırılan Sakız Adası ana meydanından sadece birkaç metre uzaklıktadır.